Hyvää joulukuuta kaikille Sädäripostin lukijoille! Vuoden viimeisessä Sädäripostissa on asiaa loppuvuoden tapahtumista eli itsenäisyyspäivän joulutorista, joulujuhlasta ja hautakynttilätalkoista. Vuoden 2025 ensimmäinen Sädäriposti ilmestyy tämänhetkisen tiedon mukaan 2.1.2025. Kiitos tästä vuodesta kaikille ja antoisia lukuhetkiä!
Ryhmien kokoontumisista
Partiosyksy alkaa viimeisten tapahtumien myötä lähestyä loppuaan. Ryhmien johtajat ilmoittavat sekä syyskauden viimeisen että kevätkauden ensimmäisen kokouksen ajankohdat. Kiitokset kaikille aktiivisesta osallistumisesta lippukunnan tapahtumiin!
Kalenteriketun terveiset
Upea adventtikalenterikampanja takana! Kiitos siis ihan jokaiselle pienelle ja vähän isommallekin myyjälle. Sekä tietysti kaikille kotijoukoille, jotka olette upeasti olleet mukana tässä. Tätä kirjoittaessani tarkka myytyjen kalenterien määrä ei ole vielä tiedossa, mutta reilusti yli 500 kalenteria on päätynyt joulua odottaviin koteihin meidän Sädetyttöjen kautta.
Adventtikalentereista saadut rahat tilitetään suoraan lippukunnan tilille: Kaarinan Sädetytöt FI14 7997 7997 7261 25. Viestiin tulee kirjoittaa myyjän ja ryhmän nimi. Viestiesimerkki: “Adventtikalenterit 6 kpl, Säde Tyttönen, Pullasorsat”.
Rahat voi tilittää myös myyjän henkilökohtaista MobilePay QR-koodia käyttäen. Tarkistathan, että viesti-kentässä on myyjän eli sädetytön nimi.
Kaikki myydyt adventtikalenterit on tilitettävä ja myymättömät kalenterit palautettava torstaihin 5.12. mennessä.
Kaikissa adventtikalentereihin tai tilityksiin liittyvissä kysymyksissä voi olla yhteydessä omaan ryhmänjohtajaan tai kalenterikettu Marika “Hime” Hirvoseen, p.050 425 8352, marika.hirvonen@sadetytot.net
Pyhän Katariinan joulutori 6.12.
Itsenäisyyspäivänä pidetään perinteisesti Pyhän Katariinan joulutori Katariinan kirkon ympäristössä klo 11-14. Sädetytöt keittävät tilaisuudessa perinteisesti riisipuuroa kolon edustalla ja joillain ryhmillä voi olla myös oma myyntipöytä. Kololla on puolestaan Säde ry:n myyntipöytä. Pappilassa ja parkkipaikalla on myös myyntiä ja Rauhantuli saataneen jälleen paikalle. Tervetuloa joulutorille koko perheen voimin!
Lippukunnan joulujuhla 12.12.
Torstaina 12.12. klo 18-19 pidetään lippukunnan koko perheelle suunnattu joulujuhla Nummen kolon pihapiirissä ulkona. Luvassa on huivien ja merkkien jakoa, iloisia leikkejä ja ehkäpä joku jouluinen yllätyskin! Joulujuhlaan ilmoittaudutaan Kuksassa: https://kuksaan.fi/77353 10.12. mennessä.
Hautakynttilätalkoot 30.12.
Kaarinan Sädetytöt osallistuu jälleen Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän perinteisiin hautakynttilätalkoisiin maanantaina 30.12.2024. Talkoissa hautausmailta kerätään pyhien jälkeen pois loppuun palaneita ja sammuneita kynttilöitä. Kutsumme kaikki sädetytöt perheineen talkoilemaan! Työstä saa hyvän mielen ja se käy myös kuntoilusta! Talkoot kestävät osallistujamäärästä riippuen n. 2-3 tuntia. Mukaan voi tulla lyhyemmäksikin aikaa. Kokoonnumme Pyhän Katariinan kirkon portilla klo 11.30.
Mukaan tarvitset:
• säänmukaisen vaatetuksen
• riittävän lämpimät työhanskat / märällä kelillä vaihtohanskat
• hyvää mieltä!
Toivomme ilmoittautumista tekstiviestillä tai Whatsappilla Peralle (Minna Opas, 040-8345408) 5.12. mennessä, mutta mukaan voi tulla, vaikka ilmoittautuminen unohtuisi.